żywopłot bluscz irlandzkiPři plánování plotu okolo naší zahrady často bereme v úvahu rostliny druhu, které jsou stále zelené, nejčastěji proto, že jsou zelené po celý rok a vytvářejí krásné pozadí pro další rostliny, když je většina zahrady v zimním spánku. Níže uvádíme rostliny z našeho sortimentu, které splňují výše uvedené požadavky.

Irský břečťan

Velmi pěkný stále zelený, mrazuvzdorný, popínavý živý plot – pouze ve velmi mrazivých zimách nebo za silných, suchých a mrazivých větrů, může zmrznout. Je nenáročný na půdu a cílové stanoviště – nemá rád pouze místa, kde je vystaven mrazivým větrům. Vytváří elegantní, neprůsvitnou zeď, a to i v zimě. Je vhodný i pro stinná místa, ale nejlépe se mu daří na místech slunných případně v polostínech. Břečťan je popínavý živý plot, který je vedený na odolném kovovém rámu.

Tis červený

żywopłot cis pospolityNejušlechtilejší a nejelegantnější ze stále zelených živých plotů. Mezi jeho základní výhody patří zejména nenáchylnost k napadení škůdci, nemocemi a je relativně nenáročný na substrát. Také je poměrně odolný vůči mrazu (nemá ale rád místa, kde je napřímo vystaven mrazivým větrům, ostatně jako většina rostlin). Má malý roční nárůst, takže můžeme omezit počet formujících zástřihů na jeden ročně, nebo dokonce na jeden za dva roky. Velmi vzácně je napaden škůdci a nemocemi. Především je však vizuálně velmi atraktivní, má zajímavé měkké jehlice, které jsou po celý rok zelené. Plody tisu jsou ale jedovaté, proto by neměl být vysazen na místech, kde mají přístup zvířata, která by jej mohla okusovat – např. ve stáji.

Cesmína modrá ‘Blue Maid’

żywopłot z ostrokrzewuVelmi zajímavý druh stálezeleného keře. Je to velmi atraktivní, hustý keř s relativně pomalým růstem. Dekorativní listy jsou lesklé, tvrdé, tmavě zelené barvy a mají spíše neobvyklý tvar – jsou vlnkované s ostnatým okrajem čepele. Není příliš náročný na půdu – roste nejlépe na úrodných a dobře odvodněných půdách, ale také se vypořádá s písčitými půdami. Samičí odrůda – potřebuje opylovače k opýlení květů a následnému plození ovoce, které se objevuje v září a zdobí keř až do jara. Přestože je rostlina plně mrazuvzdorná, v chladnějších oblastech je vhodné rostliny v prvních letech aklimatizace zakrýt. Odrůda je odolná vůči nízkým teplotám, zóna 6 A (-23° C).

Cesmína modrá ‘Blue Prince’

„Modrý princ”, velmi zajímavá odrůda cesmíny, která má krásné lesklé kožovité modrozelené listy, se zvlněným a ostnatým okrajem – jako u všech modrých cesmín. Rostou poměrně rychle a jsou schopny rychlé regenerace po formujících zátřizích. Není příliš naročná na substrát, ale nejlépe se cítí na úrodných, vlhkých a dobře odvodněných půdách. Cesmína je druh, který se cítí dobře na slunci i ve stínu. „Modrý princ“ je exemplář lahodící očím zejména mužů. Přestože je rostlina plně mrazuvzdorná, v chladnějších oblastech je vhodné rostliny v prvních letech aklimatizace zakrýt. Odrůda je odolná vůči nízkým teplotám, zóna 6 A (-23° C).

Cesmína modrá ‘Heckenpracht’

zywoplot z świerka pospolitego Odrůda ‘Heckenpracht’ se vyznačuje kompaktním sloupcovitým tvarem a poměrně pomalým růstem. Živý plot nese velmi dekorativní listy – lesklé, tvrdé, tmavě zelené barvy, se zvlněným a ostnatým okrajem. Vzhledem k tomu, že se jedná o samičí odrůdu, pěstujeme-li ji v blízkosti samčích rostlin – opylovače, v září – říjnu se na keři objeví ovoce, které zůstane až do jara. Sférické červené ovoce – bývá zimní potravou pro mnoho ptáků. Přestože je rostlina plně mrazuvzdorná, v chladnějších oblastech je vhodné rostliny v prvních letech aklimatizace zakrýt. Odrůda je odolná vůči nízkým teplotám v zóně 5B (-26° C).

Smrk ztepilý

Smrk ztepilý, ačkoli ho standardně spojujeme s velkým lesním stromem, správně vedený, z malé sazenice, je vhodný i pro živé ploty. Správně střižený, vytváří velmi pevný a dobře zhutněný plot. Smrk je poměrně tolerantní k půdě, ačkoli dává přednost lehkým a úrodným půdám. Špatně roste na mokrých půdách a je náročný na světlo – neměl by být zasazen ve stínu. Smrk ztepilý, stejně jako ostatní smrky, je často napadán mšicemi. Abychom chránili náš živý plot, měli bychom jej brzy na jaře postříkat vhodným přípravkem, např. Promanal 60 EC.

Bobkovišeň lékařská ‘Caucasica’

żywopłot z laurowiśniJe to velmi pěkný stálezelený keř, který se vyznačuje výjimečné krásnými listy. Listy jsou eliptické, velké, kožovité a lesklé, na zimu nemění svou barvu. Květy, které se objevují v květnu, jsou také ozdobou – sice malé a nenápadné, ale shromážděné ve shlucích, vytvářejí velká květenství. Plody vypadají jako malé borůvky, ale jsou jedovaté, avšak v našem podnebí se tvoří velmi zřídka. Pokud zvolíme živý plot z bobkovišně, musíme si uvědomit, že není plně mrazuvzdorný a vyžaduje ochranu na zimu. Odrůda „Caucasica“ je z řad bobkovišní jednou z nejodolnějších odrůd vůči mrazům, nicméně je nutné přikrýt živý plot agrotextilií, hrozí-li větší mrazy. Je poměrně náročná na půdu – má ráda úrodnou, propustnou, ale správně vlhkou půdu. Místo výsadby by mělo být slunné nebo mírně stinné a chráněné před větrem.