Jaké rostliny zvolit pro živý plot na Vaši zahradu? Tuto otázku si kladou majitelé domů na předměstích a venkově i projektanti zeleně ve městech. Vždyť živé ploty se staly nedílnou součástí našich zahrad. Poskytují zeleň a zároveň jsou přirozenou bariérou. Živé ploty chrání před vnějšími vlivy, před pohledy zvědavých kolemjdoucích a tvoří pevnou bariéru proti vetřelcům. Při zakládání živého plotu se vyplatí si zjistit informace o vhodných rostlinách pro živé ploty.

Zelené rostliny pro živé ploty – po celý rok

Rostliny živého plotu mohou být stálezelené. Do této skupiny rostlin patří především keře označované jako “stálezelené”. Patří mezi ně jak listnaté, tak jehličnaté rostliny. Profesionální zahradníci často volí túje, smrky a jalovce. Mnohé z těchto rostlin jsou velmi odolné a mají nízké nároky na půdu. Jejich péče obvykle není problematická.
Při výběru vhodných rostlin pro živý plot můžeme použít nejen tuzemské druhy. V dnešní době lze zahrady navrhovat s použitím rostlin z celého světa. Mnoho odrůd, jako například výše zmíněné “stálezelené” odrůdy, k nám byly dovezeny z drsných klimatických oblastí, například ze Severní Ameriky (Kanada) nebo východní Asie.
Stojí také za zmínku, že rostliny pro živé ploty jsou stanovištěm volně žijících ptáků a mohou úspěšně zakrýt nedostatky. Rostliny, které neshazují listy, také nejsou náročné stran nutnosti hrabání listí. Dobře zahuštěné živé ploty jsou také přirozenou ochranou proti chladu a vnějšímu hluku.
Každá rostlina má své vlastní preferované půdní podmínky. Rostliny pro živý plot jsou obvykle osvědčené odrůdy, ale vždy se vyplatí si zjistit, jaké jsou optimální podmínky pro danou rostlinu. Neexistuje zde žádné pravidlo, jehličnany jsou obvykle méně náročné, ostatní druhy dávají přednost úrodným, více či méně vlhkým půdám. Někdy mají rostliny rády místo chráněné před větrem, což je také vhodné vzít v úvahu při plánování živého plotu.

Rośliny na żywopłot

Jaké rostliny zvolit pro živý plot?

Při výběru rostlin pro živý plot se řídíme nejen praktickými hledisky a půdními podmínkami. Důležitým faktorem je také estetika okolí a atmosféra, kterou chceme zahradě nebo celému pozemku dodat. Pokud rádi pozorujete vegetační cykly v přírodě a sledujete její jarní oživení, rostliny, které na zimu shazují listy, jsou jistě dobrou volbou. Pokud chcete mít dům chráněný hustým, přirozeně zeleným plotem, měli byste uvažovat o stálezelených rostlinách.

Rostliny pro živé ploty – nejoblíbenější stálezelené druhy

Pokud uvažujeme o stálezelených rostlinách pro živý plot, je nejoblíbenějších několik druhů:

  • Cesmína (Ilex Meservae) – existuje v mnoha odrůdách. Cesmína je většinou ideální pro stálezelené živé ploty. V závislosti na druhu vytváří nepravidelné trsy, ale pokud chcete, aby Váš živý plot z cesmíny měl tvar Vašich snů, pravidelně ho zastřihávejte. Cesmína nepotřebuje silný řez, ale má ráda systematickou péči. Odvděčí se Vám krásnými lesklými listy a plodností po dobu několika měsíců.
  • Zerav (Thuja) – roste rychle a je odolný vůči mrazu. Účinně zadržuje vítr. K dispozici jsou dvě hlavní varianty: “Smaragd” a “Brabant”. První z nich roste rychle a vyžaduje poměrně časté stříhání. Všechny seznamy nejoblíbenějších rostlin pro živé ploty se bez tújí neobejdou. Některé odrůdy rostou jako vysoké stromy. Existují také keřovité odrůdy s oblým tvarem. Půda by měla být dobře propustná. Túje mohou růst na slunci nebo v polostínu.
  • Tis obecný (Taxus baccata) – je vhodný pro ty, kteří nechtějí trávit hodiny zastřiháváním. Roste poměrně pomalu, ale na oplátku nabízí husté, zelené listy po celý rok. Roční přírůstek tisu se pohybuje mezi 30 – 40 cm. I při silném řezu je rostlina odolná vůči takové omlazující údržbě. Tis má rád dobře propustnou půdu. Nezapomínejte také na to, abyste tisy nesázeli tam, kde si na zahradě hrají děti. Ti nejmenší rádi ochutnávají a všechny tisy jsou jedovaté!

Rostliny pro živý plot – listnaté alternativy k jehličnanům

Rostliny pro živý plot si zachovávají své dekorativní vlastnosti po většinu roku. Některé opadavé živé ploty se na podzim zbarvují do krásné hnědé barvy a přetrvávající listy na keřích nadále poskytují ochranu před chladnými větry. Některé opadavé rostliny živých plotů neshazují suché listy zcela ani v zimě.
Nejlepší rostliny pro živý plot, které představujeme, se osvědčily v různých klimatických podmínkách a jejich vhodnost především potvrzují zkušenosti zahrádkářů a majitelů domů. Živé ploty jsou investicí na mnoho let a na rozdíl od stavebních materiálů, které je třeba udržovat, nevyžadují živé ploty nadměrné úsilí.

Najlepsze rośliny na żywopłot

Rostliny pro živý plot – oblíbené listnaté druhy

Rostliny pro živý plot vytvářejí přirozené oplocení na mnoho let. Při výběru vhodných keřů pro naše klimatické podmínky se vyplatí věnovat pozornost mrazuvzdornosti a potřebám péče o jednotlivé druhy.

  • Berberis (Berberis L.) – vyznačuje se vysokou odolností vůči mrazu a v zimě si zachovává tmavě červené zbarvení listů. Jedná se o velmi odolnou rostlinu, která se často používá jako živý plot, a to i proto, že dobře snáší stříhání a tvarování. Představuje skutečnou překážku pro vetřelce, včetně těch čtyřnohých. Berberis má trny, proto je třeba o něj pečovat ve speciálních rukavicích.
  • Ptačí zob (Ligustrum vulgare L.) – pochází z čeledi olivovníkovitých, je vhodný pro živé ploty, protože je mrazuvzdorný a snadno se pěstuje. Může dorůst až do výšky 2–3 metrů. Poměrně snadno se množí. Je to částečně stálezelená rostlina, ale mnohem pestřeji zbarvená než některé jehličnany. Velmi dobře snáší udržovací řez a má nízké nároky, což se může ukázat jako důležité v oblastech s chudou půdou.
  • Buk lesní (Fagus sylvatica) – tento opadavý keř se výborně hodí do živých plotů. Přestože je v přírodě poměrně náročný na půdu, často se používá kolem domů. Bukové listy na podzim hnědnou, ale neopadávají rychle, takže jsou účinnou bariérou proti větru. Daří se mu na plném slunci i v polostínu. Po výsadbě má rád vydatnou zálivku, aby se kořeny mohly dobře vyvíjet. Odborníci doporučují vysazovat dobře zakořeněné rostliny asi 30 cm od sebe.

Rostliny pro nízký živý plot

V závislosti na výsledném efektu, kterého chcete dosáhnout, zvolte pro živý plot rostliny různé výšky. Standardní výšky jednotlivých druhů jsou uvedeny v katalozích, ale živý plot lze vždy tvarovat podle vlastních preferencí. Při rozhodnutí výběru nízkého živého plotu bychom se měli zaměřit na nízko rostoucí druhy.
Nízké živé ploty se také podílejí na čištění ovzduší, zejména ve městech. Vědecké studie prokázaly, že živý plot vysazený v blízkosti ulic může snížit množství škodlivého prachu a emisí vozidel až o 60 %. Proto jsou živé ploty v procesech regenerace měst velmi oblíbené. Kromě toho mohou nízké živé ploty sloužit jako živé bariéry, které chrání chodce před přímým kontaktem s dopravou.
Rostliny pro nízký živý plot dosahují výšky 60 až 80 cm. Lze je snadno vysazovat do řad, které jsou ideální pro organizaci městských prostor, ale mohou zdobit i aleje v domácí zahradě. Nejoblíbenější druhy vhodné pro nízké živé ploty jsou: Kosatec lesklý (Cotoneaster lucidus) a berberis japonského původu (Berberis thunbergii DC.), který je již poměrně běžný. Oba druhy, ačkoli nejsou původní, jsou velmi tolerantní k drsným klimatickým podmínkám a mají nízké nároky na půdu, a proto se u nás dobře ujaly. Vyskytují se i v divoké formě.

Rostliny pro živý plot – rychle rostoucí druhy

Krásné zahrady nevzniknou přes noc. Návrhy, které vidíme v katalozích, vznikaly po mnoho sezón pod vedením odborníků. Přirozené přírodní procesy nelze vždy urychlit, ale můžete najít rostliny pro živý plot, které rostou rychleji než jiné. Musíte si však dávat pozor na příliš agresivní odrůdy, jako je například vinná réva, která patří k nejexpanzivnějším popínavým rostlinám.

Zde jsou některé rostliny pro živý plot, které mohou zdobit a chránit okolí v relativně krátké době:

  • Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus) – v současnosti velmi oblíbená rostlina pro živé ploty, která tvoří přirozený živý plot a bariéru. Je to poměrně bujná a hustá rostlina. Je to stálezelený druh s lesklými, světle zelenými listy. Bobkovišeň se stala velmi oblíbenou mezi majiteli domů ve stinných oblastech, protože se velmi snadno pěstuje a daří se jí i v polostínu. Roste poměrně rychle a v krátké době vytváří pěkný vizuální efekt. Bobkovišeň, která se vyskytuje v několika odrůdách, se může pěstovat kdykoli během roku, pokud se pěstuje v nádobách. Do země je nejlepší rostliny vysazovat od listopadu do března.
  • Břečťan irský (Hedera hibernica) – je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí dodat zahradě atmosféru. Je to rostlina, která je ideální pro maskování nedokonalostí a zároveň rychle roste. Je to dlouhověká popínavá rostlina a v okolí působí velmi nápadně. Listy jsou tmavě zelené a lesklé, zatímco mladé výhonky jsou svěže jasně zelené. Každoročně dosahuje přírůstek až několika desítek centimetrů. Je to také stálezelená rostlina, poměrně odolná vůči mrazu. Díky svým silným přilnavým stonkům je také ideální pro výsadbu např. k popínání plotů a zdí.
  • Habr (Carpinus betulus) je jedním z nejběžnějších domácích druhů a pochází z čeledi břízovitých. Roste v Evropě a Asii. Jeho charakteristické listy jsou zvlněné do tvaru harmoniky. Jako strom může habr dosahovat výšky až 30 metrů, ale často se vysazuje také jako živý plot. Habr dobře snáší prořezávání. Dává přednost těžším a vlhčím půdám. Na podzim listy habru hnědnou a některé z nich zůstávají na větvích. Výsadba by se měla řídit určitými doporučeními. Abyste při výsadbě neudělali chybu, stojí za zvážení, zda by nebylo lepší zvolit hotový habrový živý plot. Naopak habr, který se netvoří pravidelně, je zajímavou možností pro ty, kteří hledají neobvykle rostoucí rostliny.
    Vybrali jsme oblíbené a zároveň nejvhodnější rostliny pro živý plot, i když se jedná pouze o tucet druhů a odrůd. Škála rostlin, které lze pěstovat jako živý plot, je však mnohem širší. Vše záleží na Vašich individuálních preferencích a představách o Vaší zahradě. S tímto vědomím vybíráme rostliny a máme na paměti, že všechny rostliny potřebují péči a údržbu, aby vypadaly krásně vedle našeho domu, na zahradě nebo v městském parku.

Rostliny pro živý plot – jaké jsou jejich vlastnosti?

Živý plot dodává okolí soukromí. Můžeme se schovat před vnějším hlukem a pohledy cizích lidí. Dostatečně vysoký živý plot poskytuje stín a ochranu před větrem. Rostliny pro živý plot vyžadují sezónní údržbu, ale odvděčí se za to estetickým vzhledem a funkčností. Vhodně hustý živý plot je také bariérou proti všudypřítomným živočichům v okolí. Je třeba zdůraznit také vizuální funkci; bez jasných hranic budov se prostor dvora zdá větší, než ve skutečnosti je, a není tak omezený.

Roślina na żywopłot

Rostliny pro živé ploty – trvalý efekt již po několika sezónách

Rostliny živého plotu se v plné kráse projeví, když se o ně bude správně pečovat několik sezón. Živý plot potřebuje pravidelnou zahradnickou péči, i když v různém rozsahu v závislosti na rostlině. V prvním období, těsně po výsadbě, je třeba zajistit, aby byla půda řádně zavlažována. Rostlina z řízku, ale i hotový živý plot potřebuje vodu, aby se přizpůsobil nové půdě.

Rostliny pro živý plot – hotová řešení během několika hodin

Vypěstovat si sám krásný a hustý živý plot je úkol na několik nebo i několik desítek sezón. Po celou tuto dobu je třeba o rostliny živého plotu pravidelně pečovat a zalévat je, aby se rozvinul jejich kořenový systém. To stojí čas a peníze. Existují však řešení, která Vám umožní ohradit dům přírodním zeleným plotem během jediného dne!
Díky předem připraveným modulům živého plotu, které se vysazují na určeném místě, je nyní možné mít hotový živý plot během několika hodin. Hotové živé ploty jsou vzrostlé rostliny pěstované 6–10 let ve speciálních podmínkách. Jsou doručeny přímo k zákazníkovi a specializovaní pracovníci je umístí na určené místo. Celá procedura trvá několik hodin a Vy si můžete ihned užívat soukromí, zeleně a ticha na vlastní zahradě.
Jedná se také o vynikající alternativu pro městská sídliště a parky, kde je potřeba upravit prostor, vytyčit cesty nebo jednoduše zkrášlit krajinu.