Květináče nám dávají mnoho designových možností, můžeme tedy zdárně využít stromy i keře. Otázka zní, jaký druh zvolit? Jak je zasadit a jak vybrat květináč, Vám prozradíme na našem blogu. Zahradní květináče nám dodávají značnou volnost v uspořádání zahrady. Na terase a balkoně lze díky použití vhodných nádob uspořádat rostliny libovolně, dle Vašeho vlastního gustu. Používat květináče se vyplatí – bude pak mnohem jednodušší obklopit se zelení. Široký výběr květináčů umožňuje přizpůsobit dané místo každému vkusu, a i těm nejpřehnanějším očekáváním.

Široký výběr zahradních květináčů Vám umožní přizpůsobit je jakémukoli prostoru.

Když přemýšlíme o aranžování květináčů na balkoně nebo terase, často si myslíme, že máme k dispozici pouze letničky nebo trvalky. Naštěstí to není pravda – mnoho stromů a keřů lze úspěšně vysadit i v květináčích. O tom se můžeme přesvědčit při sledování zdařilých realizací zelených teras, střešních zahrad a balkonů, které zdobí dřeviny.

Stromy a keře na terasách a balkonech jsou nenahraditelné – jednak jsou krásným dekorativním prvkem – ozvláštňují náš prostor, dále jsou také výrazným kompozičním akcentem. Stávají se nejen pozadím pro trvalky a letničky, ale také dynamickým prvkem aranžmá – rostliny jsou v květináči po celý rok, ale během roku se mění a překvapují své majitele.

Stromy a keře mají také mnoho užitkových funkcí – jsou zdrojem stínu, ochrany před sluncem, větrem, zvědavými pohledy. Dřeviny jsou také životním prostředím pro hmyz a ptáky. Přítomnost většího počtu dřevin je důležitý pro naše životní prostředí a ovzduší. Proto stojí za to nechat se zlákat k tomu, abychom měli ve svém okolí několik těchto neobvyklých rostlin – stromy a keře je možné pěstovat v květináčích kdekoli, i na tom nejmenším balkoně.

Pro úspěšné pěstování dřevin v květináčích se vyplatí řídit se našimi radami, kterými je mimo jiné:

  • výběr správného druhu,

  • výběr správné nádoby,

  • správná výsadba,

  • správná péče o rostliny po výsadbě.

V tomto článku se dozvíte, jak správně pěstovat stromy a keře v květináčích a co je potřeba udělat pro to, abyste uspěli a mohli se těšit ze stromů a keřů rostoucích v květináčích po mnoho let.

Velké zahradní květináče lze s úspěchem použít jako součást kompozice soukromých i veřejných zahrad.

Jaké druhy stromů a keřů bychom měli vysadit do květináčů?

Nejdůležitějším kritériem, které musíme vzít v úvahu, je fyziologická vhodnost stromů a keřů pro růst v omezených podmínkách, které poskytují květináče. Ne každá rostlina je vhodná pro pěstování v květináči, ne každá rostlina zvládne specifické podmínky, a ne každá bude vypadat dobře. Co bychom tedy měli zvážit při výběru stromů a keřů do květináčů?

Nejprve je třeba zvážit velikost stromů a keřů. Rostliny, které jsou velké, vysoké a rozložité, nejsou do květináčů vhodné. Většinou tam, kde se rozhodnete pěstovat rostliny v květináčích, nemáte mnoho místa. Nemůžeme jim tedy dát dostatek prostor k růstu a předvést tak jejich dekorativní vlastnosti. Také na malých balkonech by výsadba velkých a rozlehlých druhů byla po nějaké době nepohodlná a nepříliš funkční. Stromy a keře v květináčích by proto měly být nižší a kompaktní.

Velká hmotnost nadzemní části rostliny ve srovnání s menším a redukovaným kořenovým systémem v květináči může způsobit, že se stromek vyvrátí a uhyne.

Důležité je také zohlednit kořenový systém rostliny. Stromy s kompaktními, mělkými kořeny, které mají vysokou schopnost zhutnění a regenerace, si v květináči poradí. Redukovaný kořenový systém musí být účinný, aby dokázal uspokojit potřeby rostliny v květináči, přestože je menší než v přírodě.

Rostliny pěstované v květináčích jsou náchylné k rychlejšímu vysychání, takže pokud je chcete pěstovat bez problémů, je vhodné zvolit druhy odolné vůči suchu. Dřeviny vysazené v květináčích na balkonech a terasách by se měly vyznačovat odolností vůči občasnému suchu, ale i silnému větru nebo mrazu.

Vzhledem k omezenému prostoru v květináči tam nemůžeme vysadit všechny rostliny, které se nám líbí. Malý prostor nás značně limituje a nutí nás vybrat maximálně několik exemplářů. Proto je při hledání druhů do květináčů důležité vybírat zejména dekorativní rostliny s výraznými okrasnými vlastnostmi. Na místo, kde můžeme mít jen jednu nebo maximálně několik málo rostlin, bychom měli umístit druhy, které jsou malebné po většinu roku – aby místo zdobily po dlouhou dobu. Existuje mnoho stromů a keřů, které se mohou pochlubit nejen krásnými listy, ale také atraktivními květy, plody a kůrou. Výběrem takových exemplářů – klenotů mezi rostlinami – můžete vytvořit místo, které Vás bude těšit po celý rok.

Vyplatí se také dbát na cyklický charakter a střídání dekorativních hodnot rostlin – pokud jeden druh kvete na jaře, nechte jiný začít kvést, až první skončí. Pokud ve skladbě převažují listnaté druhy, je vhodné zvolit alespoň jeden jehličnatý exemplář, dekorativní a stálezelený, a to i v chladnějších měsících.

Většině menších jehličnanů, například tújím, se v květináčích daří.

Stromy a keře do květináčů

Níže uvádíme seznam stromů a keřů, které jsou pro výsadbu do květináčů vhodné:

  • rajské jabloně,

  • břízy, např. břízy papírové, užitečné, odrůda Youngii, Doorenbos,

  • palmy,

  • javory, odrůda Globosum,

  • trnovník akát,

  • katalpa,

  • slivoň pilovitá,

  • slivoň třešňová,

  • hloh,

  • některé duby, např. dub bahenní,

  • vrba ‚Hakuro – nishiki‘,

  • habry a buky v podobě živých plotů,

  • jedle, např. jedle korejská,

  • živé ploty a túje, které jsou k dispozici v mnoha velikostech, barvách a tvarech,

  • smrky, např. smrk bílý ‚Conica‘, který je ideální do květináčů,

  • roubované jehličnany,

  • borovice, např. borovice lesní,

  • jalovce ve sloupovitých, plazivých a kulovitých formách,

  • šeříky,

  • měchýřníky,

  • kaly,

  • tulipány,

  • duhovky,

  • borůvky,

  • růže,

  • hortenzie,

  • rododendrony a azalky.

Balkon může vypadat zajímavě při kombinací výsadby jehličnanů a listnatých keřů.

Obzvláště malebné jsou listnaté stromy, které nás potěší svou sezónní proměnlivostí, zbarvením a květy.

Jak vybrat správné zahradní květináče pro stromy a keře?

Zahradní květináče jsou ideálním základem pro aranžování stromů a keřů na terasách a balkonech. Poskytují nám svobodu, široký výběr a pohodlí. Pokud plánujeme vysadit stromy a keře v květináči, musíme nádobu pro tyto rostliny vybírat obzvlášť pečlivě. Stromy a keře zde stráví mnoho let a květináče budou vystaveny různým vnějším vlivům. Navzdory tomuto vlivu a drsným podmínkám doufáme, že jejich výsadba bude vypadat hezky a esteticky – proto je nutné koupit květináč, který tyto drsné podmínky vydrží. Kdy si můžeme být jisti, že je květináč vhodný pro pěstování stromů a keřů po mnoho let?

Zahradní květináč musí být především odolný vůči povětrnostním vlivům – neustálý vliv měnících se teplot, slunečního záření, ale i vlhkosti a deště způsobuje, že mnoho materiálů po krátké době nevypadá hezky, ztrácí své dekorativní hodnoty, praská, deformuje se a ztrácí barvu. Bezpečnou investicí, která zaručuje dlouholeté bezproblémové používání, je květináč z plastu, betonu nebo z oceli. Tyto materiály jsou ideální i do těch nejnáročnějších podmínek.

Zahradní květináče mohou zaujmout svým materiálem, barvou nebo dalším vybavením, například osvětlením. Na fotografii jsou květináče z „Ogrodolandie“.

Při výběru stromů a keřů k výsadbě do květináčů musíme dbát na jejich mrazuvzdornost.

Plastové květináče

Plastové zahradní květináče jsou nejoblíbenější skupinou květináčů, které rádi používáme na našich zahradách. Plast nás potěšil svou odolností a vzhledem – dokáže napodobit mnoho přírodních materiálů a výrazně zlepšit jejich parametry. Květináče ze dřeva nebo proutí jsou krásné, ale nepříliš odolné – použití plastu a imitace dřeva nebo ratanu nám umožňuje používat tento design po mnoho let bezproblémového používání. Plastové zahradní květináče mohou být barevné, mají zajímavou strukturu, tvar a různé rozměry. Široká nabídka květináčů nám umožňuje přizpůsobit je našemu prostoru, aby byl funkční, krásný a šitý na míru.

Plastové zahradní květináče se hodí do jakékoli zahrady.

Betonové květináče

Betonové zahradní květináče jsou módním doplňkem každé moderní zahrady – skvěle se hodí do minimalistických prostor. Šedá struktura betonu krásně zvýrazňuje zeleň rostlin a jeho syrová forma splňuje požadavky nejnáročnějších uživatelů balkonů a teras. Květináče z betonu jsou nejen krásné, ale také velmi odolné vůči všemožným vlivům – beton nevyžaduje impregnaci, a přesto i po mnoha letech intenzivního používání vypadá stále krásně. Jedinou nevýhodou betonových květináčů je jejich značná hmotnost, která znesnadňuje manipulaci, omezuje volnost a pohyblivost a zatěžuje stropy střech, balkonů nebo teras. Naštěstí se tohoto moderního designu nemusíme vzdávat – betonové květináče dokonale imitují nádoby z plastu, které jsou mnohem lehčí. Můžeme se také rozhodnout pro betonové květináče, u nichž je beton vyplněn skelnými vlákny, která jednak odlehčují konstrukci, jednak zpevňují beton a chrání ho před praskáním.

Betonové květináče se dobře hodí do moderních zahrad a veřejných prostor.

Květináče z oceli Cor-ten

Květináče z oceli Cor-ten jsou skutečným hitem – architekti, designéři i individuální uživatelé je milují. Zvětralá ocel se skvěle hodí do mnoha stylů a míst – ať už do městské nebo venkovské zahrady. Často se používá jako konstrukční materiál pro standardní zahradní nádoby a lze jej použít pro květináče všech velikostí a tvarů.

Cortenová ocel je díky svým neobvyklým vlastnostem zcela odolná vůči povětrnostním vlivům. Při vystavení povětrnostním vlivům vzniká na kortenové oceli dekorativní povlak. Tento nános tvoří ochrannou vrstvu kovu – i když vypadá jako rez, ve skutečnosti chrání ocel před korozí.

Kromě toho se barva nánosu v průběhu času mění, což z květináče činí velmi dekorativní a dynamický designový prvek.

Cortenová ocel je jedinečný materiál.

Jak vysadit stromy a keře v květináčích?

Pro úspěšné pěstování dřevin v květináčích je třeba výsadbu provádět obzvlášť pečlivě.

Výsadbě stromů a keřů v květináči je třeba věnovat zvláštní pozornost.

Dřeviny jsou vytrvalé druhy a po zasazení stráví ve zvoleném květináči a substrátu mnoho let, možná dokonce celý život. Pozdější přesazování větších keřů nebo stromů je nepohodlné a někdy i nemožné. Proto je třeba dát do květináče co nejlepší substrát a postarat se o izolaci a odvodnění.

Drenáž je ideální z vrstvy keramzitu, který je nasypán na dno květináče – díky němu může voda volně odtékat z obvodu květináče a kořeny nehnijí.

Izolace chrání kořeny před mrazem a vysokými teplotami v létě. Je vyrobena z polystyrenu mezi stěnou květináče a půdou.

Stromy a keře mohou být stylovou ozdobou květináčů na balkonech a terasách. Stačí si vybrat správný druh, odolný vůči zvláštním podmínkám v květináči, abyste se mohli těšit z jejich atraktivního vzhledu po celý rok.

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s Ogrodolandia.pl