Pravidelná údržba živých plotů je důležitým prvkem udržování zeleně kolem domu v dobrém biologickém stavu. Formující zástřihy tvarují rostliny do požadované formy. Zástřih by měl být proveden do správné výšky i šířky. Nejoblíbenější habrové a bukové živé ploty v naší nabídce jsou velmi schůdné k formování. Zástřihy na různých místech dávají rostlině možnost klíčit a zahušťovat se.

V závislosti na preferencích rostliny lze zástřihy realizovat již brzy na jaře. Obecně by však mělo být prořezávání prováděno před začátkem vegetačního období rostlin. Nejlepší je provádět kosmetické ošetření v suchých dnech s přiznivým počasím. Jehličnaté keře a keře s malými listy se stříhají nůžkami nebo mechanickými zařízeními. Pro zástřihy populárních bukových a habrových keřů je nejlepší použít křovinořez, aby nedošlo k poškození listů.

Intenzita péče závisí na preferencích rostlin. Výše uvedené habry a buky jsou nejčastěji vybírány z důvodu jejich vysoké odolnosti vůči stříhání a snadného tvarování. Habr je také velmi tolerantní k půdě. Rostlině se daří i v málo úrodné půdě.

Při péči o živé ploty je důležité používat správné nástroje. Aby byl střih efektivní, měli byste používat plně funkční a ostré nástroje. Na trhu existuje mnoho druhů křovinořezů, nůžek a jiných prořezávacích nástrojů. Nejoblíbenější jsou horizontální, elektrické nebo benzinové křovinořezy.

Pro malé, dobře udržované, živé ploty bude vhodnější elektrické nářadí. Benzínové křovinořezy budou vhodnější pro větší rostliny. Je to také vhodný nástroj, pokud zvolíte cyklus zástřihů s delšími obdobími bez formování. Je třeba si uvědomit, že v případě pochybností, se můžete obrátit na zaměstnance lesní školky a požádat o odbornou radu nebo servis.