Když se Vaše sny o Vašem domu a zahradě splní, měli byste přemýšlet o vhodném oplocení již ve fázi projektu. Při výběru typu plotu bychom se měli řídit několika úvahami: styl nemovitosti, rozpočet, zdravotní přínosy.

Budeme se snažit zmínit výhody i nevýhody různých řešení.

Dřevěný plot

Dřevěné ploty jsou velmi oblíbené a hojně používané díky obrovskému výběru materiálů, dostupnosti a rozumné ceně. Díky široké škále odstínů lze textury snadno integrovat do prakticky jakékoli zahrady. Pevnost takového plotu je bohužel relativně nízká. Výběr správného druhu a pravidelná údržba může mírně prodloužit životnost dřeva.

Hlavní typy takových plotů jsou:

  • hotové panely plotu – plné, perforované či z palubek
  • bambusové ploty – ve formě rohoží
  • moderní dřevěné ploty kombinované s jinými materiály, jako je například kámen a kov

Oplocení domu – kovové a kované

Kované ploty jsou velmi efektivní a trvalé, protože jsou obvykle vyrobeny z galvanizované oceli, která je zcela odolná vůči korozi a nevyžaduje příliš mnoho údržbářských prací. Tyto ploty jsou obvykle vybírány nejen pro svou funkčnost, ale také pro vizuální efekt – ploty vyrobené na zakázku jsou charakterizovány originálním designem, který koresponduje s prostředím, které bude oploceno, ale pojí se s vysokými pořizovacími náklady. Stávají se stále populárnějšími, zejména proto, že jsou trvalou součástí nabídky trhu ve formě hotových panelů, nejsou pak tak jedinečné, ale značně levnější. Kované ploty dokonale ladí s kameny nebo s betonem.

Kovové ploty jsou mnohem levnější, ale jistě méně estetické než kované ploty. Nejčastěji se používají pro oplocení velkých ploch, ale vzhledem k stále širší nabídce se poměrně často používá i k oplocení obytných nemovitostí. Kovové ploty se obvykle sestávají z hotových prefabrikovaných panelů, spojovaných po segmentech. Na trhu nabízejí výrobci široký sortiment barev, výšek a typů vazeb. Chceme-li, aby náš kovový plot sloužil roky, vyžaduje častou údržbu a každoroční prohlídky.

Kamenný plot

Kamenné ploty, které jsou známé již dlouhou dobu, v současné době vzkvétají. Kamenné ploty jsou nejodolnější ze všech plotů, zároveň nám poskytují vynikající izolaci před vnějšími vlivy a chrání nás před zvědavýma očima našich sousedů.

Jedná se o 100 % přírodní materiál, velmi dobře se pojí s okolím, ale při navrhování kamenného plotu je třeba mít na paměti, že zahradní nábytek, architektura budov a zahrada by měly vzájemně harmonizovat. Při stavbě kamenného plotu je nutné kámen komponovat s mírou, aby nedošlo k vytvoření zdi, která bude vypadat jako berlínská zeď.

Aby kamenný plot nabyl trochu lehkosti, tak se často používá v kombinaci s jinými materiály, například s kovem nebo dřevem. Kameny jsou heterogenní materiál, neexistují dva dokonale identické ploty, takže každá stěna, která je vytvořena, má svou vlastní duši a je jediná svého druhu – má jedinečný vzor, strukturu materiálu i barvu. Žula, pískovec, vápenec – nejčastěji používané materiály ke stavbě kamenného plotu. Stále populárnější jsou ploty tzv „Gabionové” – jedná se o kameny umístěné ve speciálních gabionových koších.

Betonové ploty – prefabrikované

Výhodou těchto plotů je atraktivní poměr mezi cenou a kvalitou, zejména proto, že hotové moduly jsou stále atraktivnější. Betonový plot je velmi pevný a odolný, plní dobře veškeré ochranné funkce, částečně také vytváří zvukovou bariéru. Estetické hodnoty jsou stále diskutabilní, ale výrobci vynakládají velké úsilí, aby uspokojili zákazníky. Již máme na výběr celou řadu různých textur a vzorů takových modulů, z nichž lze vybírat. Beton může být také v jakékoli barvě. Můžeme si vybrat moduly s texturou připomínající kámen, cihly, skalní bloky, a to i v různých formách – plné a perforované. Prefabrikované betonové ploty se vyznačují vysokou odolností a snadnou montáží.

Oplocení domu živým plotem

Stále častěji, když zrovna čelíme výběru oplocení majetku, máme dilema – raději odpočíváme v prostoru uzavřeném zdí nebo plotem, nebo spíše obklopeni zelení? Živý plot vznikne výsadbou keřů nebo stromů s vysokou hustotou (nejlépe několik kusů na běžný metr). Správně vysazený živý plot skvěle plní ochranné, zvukotěsné a estetické funkce, ale existuje několik věcí, které jej odlišují od všech ostatních typů plotů.

Živý plot, a přesněji rostliny ho tvořící, fungují jako katalyzátor a filtr – zadržují prach a produkují kyslík, čímž zlepšují mikroklima v našem prostředí. Mnoho lidí se vzdalo hotových živých plotů kvůli dlouhé čekací době na konečný efekt. Hotové živé ploty jsou dokonalým řešením, které poskytuje okamžitý efekt a jsou ideální pro aplikace v oblasti zeleně, soukromé zahrady, školky a všude tam, kde je potřeba vytvořit rychlý a odolný plot. Jsou vyráběny v modulech o délce 100 cm, o různých výškách a z několika druhů rostlin, které se nejlépe hodí pro živý plot. Účinek hotového desetiletého živého plotu lze dosáhnout za jeden den.